Baza harcerska w Borkach położona jest w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej, otoczona pięknymi lasami, polami i charakterystycznymi dla tego terenu bagnami. To miejsce ciche, spokojne, idealne na biwak, obóz harcerski czy zieloną szkołę.

Informacje ogólneObóz dla każdego!PołożenieSzkic bazyAtrakcjeTransportGaleriaOferta na rok 2019KalendarzDo pobrania

Cisza, spokój, piękne krajobrazy i szum lasu – to Puszcza Knyszyńska. Na jej krańcach malownicza wieś Borki, a w jej sercu najlepsze miejsce na letni wypoczynek – baza harcerska.

Zajmuje ona teren prawie 1 ha, zalesiony, ogrodzony i oświetlony. Czołowe miejsce na bazie zajmuje uroczy, drewniany, zielony budynek a w nim sale zajęciowe. Z budynku obok w obozowe dni rozchodzi się niezwykły zapach podlaskich potraw – to duża, mogąca pomieścić ok. 100 osób stołówka oraz w pełni wyposażona kuchnia. W tym samym budynku – lecz z drugiej strony można znaleźć prysznice i umywalki. Toalety to dwa nowe kontenery sanitarne. Baza wyposażona jest także w dwa domki letniskowe, idealne by pomieścić ok. 40 osób. Jak na dobrą bazę harcerską przystało nie może też zabraknąć 2 miejsc ogniskowych, w tym jednego zadaszonego wraz ze sceną. Swoje zdolności sportowe można rozwijać tu na boisku do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki. W wakacyjne dni świetnie sprawdza się też basen rozporowy idealny na letnie upały. Baza posiada także stojaki na rowerowy, a faunę i florę puszczy można poznać spacerując ścieżką edukacyjną na naszym terenie.

Harcerze podczas obozów zakwaterowani są w namiotach typu „dziesiątka” z podłogą, półką i składanymi łóżkami–kanadyjkami. Na biwaki i zielone szkoły oferujemy miejsca noclegowe w domkach. Istnieje możliwość noclegu dzieci w jednym z domków podczas obozu.

 

Borki to mała wieś w województwie podlaskim, powiecie białostockim, gminie Gródek. Położona jest w samym centrum Puszczy Knyszyńskiej, nieopodal rezerwatu przyrody Bahno w Borkach. Ok. 500 metrów od bazy płynie rzeka Supraśl, idealna na spływy kajakowe.

Puszcza Knyszyńska jest jedną z większych w Polsce. Kończy się, aż pod granicą z Białorusią. To wspaniałe i rozległe lasy sosnowo-świerkowe, bagna o wyjątkowym mikroklimacie, malownicze trasy widokowe oraz sieć znakowanych szlaków wabiących rzesze turystów. Tuż obok przebiegają szlaki turystyczne a zaledwie kilka kilometrów od bazy przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

To również świetne miejsce wypadowe na wycieczki podczas których możemy poznać kulturę i tradycje Podlasia. To obszar styku kilku kultur katolickiej, prawosławnej i tatarskiej.

Odległości z bazy do innych miejsc to:

 • ok. 35 km do Białegostoku
 • ok. 20 km do Supraśla
 • ok. 8 km do Kopnej Góry
 • ok. 20 km do Gródka
 • ok. 35 km do Michałowa
 • ok. 35 km do Czarnej Białostockiej
 • ok. 90 km do Białowieży
 • ok. 50 km nad Zalew Siemianówka
 • ok. 70 km do Grodna (Białoruś)

(Aby powiększyć rysunek kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz grafikę w nowej karcie”)

Baza zajmuje obszar ok. 1 ha. Teren jest zalesiony, ogrodzony i oświetlony.

Na bazie występuje drewniany budynek, w którym mieszczą się sale zajęciowe oraz 2 domki letniskowe na ok. 40 osób. W kolejnym budynku znajduje się kuchnia ze stołówką na ok. 100 osób oraz z drugiej strony umywalnie z prysznicami. Toalety mieszczą się w nowych, zakupionych w 2016 roku kontenerach sanitarnych. Na bazie nie zabrakło także 2 miejsc ogniskowych, w tym jednego z zadaszeniami i sceną. Posiadamy także boiska sportowe oraz basen rozporowy, w którym uczestnicy obozów znajdą ukojenie w gorące dni. Ścieżka edukacyjna na terenie bazy pozwoli poznać faunę i florę puszczy.

Namioty wyposażone są w drewniane podłogi, kanadyjki z materacami i kocami oraz szafki. Istnieje także możliwość przyjazdu na bazę z własnym sprzętem lub dostawienia swojego sprzętu (np. hali namiotowej). Dostępne jest także ok. 25 miejsc noclegowych w domku letniskowym.

Arboretum im. Powstańców 1863 r. w Kopnej Górze (ok. 8 km)

Arboretum w Kopnej Górze można opisać jako rodzaj ogrodu botanicznego połączonego z parkiem leśnym. Na stosunkowo niewielkiej, jak na warunki puszczańskie, powierzchni spotkać można większość typów siedliskowych lasu charakterystycznych dla Puszczy Knyszyńskiej. Źródłem tego bogactwa jest znaczne zróżnicowanie rzeźby terenu oraz duża rozmaitość gleb. Dla osób interesujących się rodzimą przyrodą może to być spotkanie  z puszczą „w pigułce”.
Więcej o arboretum przeczytasz tutaj.

Silvarium w Poczopku (ok. 16 km)

Obiekt tajemniczo nazwany przez leśników „Silvarium” stanowi leśny park, po obszarze którego możemy swobodnie się poruszać. Zobaczymy tutaj między innymi: liczne, malownicze mostki nad małą rzeczką i stawem, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, zegary słoneczne, Strigiforium (dom sów), Ptasią Chatę, Tropinkę – ścieżkę śladami leśnych mieszkańców, przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali „Alejką Feng Shui” oraz wiele innych. Bardzo ciekawą atrakcją Silvarium jest Park Megalitów, czyli  zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu lub w inny ciekawy sposób. Poczopek pełni funkcję przede wszystkim rekreacyjną, ale również edukacyjną. Znajdziemy tu bowiem dużą liczbę plansz informacyjnych oraz Galerię Na Skraju Puszczy, wewnątrz której można podziwiać zwierzęta, owady i rośliny których nie udało się zobaczyć podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu (ok. 25 km samochodem, ok. 17 km pieszo)

Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu zajmuje się ogólnie pojętą promocją twórczości ludowej, popularyzacją regionalnych produktów i wyrobów, kuchni i rzemiosła. Jest miejscem służącym zachowaniu wieloletnich tradycji regionu Puszczy Knyszyńskiej a docelowo całego Podlasia, dlatego też są w nim organizowane spotkania warsztatowe, szkoleniowe z zaproszonymi artystami, rzemieślnikami zarówno dla indywidualnych turystów jak i zorganizowanych grup, np. szkolnych.
Ofertę warsztatów w centrum znajdziesz na stronie.

Meczety w Kruszynianach i Bohonikach (ok. 40 i 30 km)

Podlasie słynie także z obecności na tych terenach społeczności tatarskiej. Warto zobaczyć zatem dwa z pięciu czynnych meczetów w Polsce. Wsie Bohoniki i Kruszyniany została nadane przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom, którzy wzięli udział w wojnie z Turkami stając po stronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W miejscowościach tych znajdują się także mizary, czyli cmentarze muzułmańskie. Obie wsie do tej pory zamieszkuje mniejszość tatarska.
Historie meczetów znajdziesz na stronach: Kruszyniany i Bohoniki.

Monaster w Supraślu (ok. 20 km)

To prawosławny, męski klasztor Bazylianów sięgający swoją historią przełomu XV i XVI wieku. Warte odwiedzenia jest wspaniałe, multimedialne Muzeum Ikon stanowiące oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Historię monasteru możesz znaleźć tutaj a informacje o Muzeum Ikon tutaj.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej (ok. 18 km)

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej jest miejscem odpoczynku, relaksu, uprawiania sportów i wędrówek po zdrowie w cieniu sosen. Bogactwo krajobrazu i przyrody, niezwykła historia, tradycja i różnorodność etniczno-kulturowa zaklęta w puszczańskich miasteczkach, wsiach, przydrożnych kapliczkach i „świętych sosnach” czyni to miejsce magicznym i wyjątkowym. Jeden z nielicznych tak dużych kompleksów leśnych w kraju, gdzie roślinność i eldorado dzikich zwierząt w naturalnym środowisku wskazują człowiekowi właściwą drogę do życia.
Więcej informacji znajdziesz na stronie.

Zbiornik wodny i kładka Wyżary (ok. 10 km)

Jest to doskonałe miejsce na obozowe wędrówki. Przygotowane jest tu miejsce, drewniana, solidna  wiata, gdzie można skryć się zarówno od słońca jak i od deszczu. Wielkie palenisko i stoły z ławami zachęcają wędrowców do atrakcyjnego spędzenia czasu przy ogniu na którym można upiec kiełbaski. Bardzo dobrze przygotowane miejsce przy zbiorniku ma też inny, można powiedzieć patriotyczny cel. Mianowicie przechodzi tędy „Szlak Powstania Styczniowego” i prowadzi przez leśne ostępy do miejsca gdzie  29 kwietnia 1863 roku w ostępie Komotowszczyzna, uroczysku Piereciosy w Puszczy Knyszyńskiej rozegrała się jedna z większych na Białostocczyźnie bitwa pod Waliłami. Znajduje się tam mogiła skrywająca ciała 32. powstańców, którzy zginęli podczas nierównej walki z przeważającymi wojskami carskimi.

Białowieski Park Narodowy (ok. 90 km)

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.
Atrakcje i historię parku znajdziesz na stronie.

Rezerwat przyrody Bahno w Borkach

Rezerwatem ścisłym, w którym wszelka ingerencja jest zabroniona, jest rezerwat „Bahno w Borkach”. Celem jego utworzenia było zachowanie rozległego kompleksu siedlisk bagiennych w dolinie rzeki Supraśl, odznaczającego się bogactwem flory roślin naczyniowych i mszaków oraz występowaniem dużej liczby gatunków chronionych. Jest on również jedną z głównych ostoi łosia w Puszczy Knyszyńskiej.
O innych rezerwatach poczytasz na stronie nadleśnictwa.

Szlak Powstania Styczniowego

Nazwa szlaku wywodzi się od ostatniego powstania narodowego, ponieważ kompleks puszczy był schronieniem dla licznych oddziałów zbrojnych powstańców. Pamiątkami z tamtych czasów są Uroczysko Chomontowszczyzna i liczne kapliczki na tzw. świętych sosnach. Szlak rozpoczyna się w Sokółce, a kończy w miejscowości Waliły Stacja.
Przebieg szlaku znajdziesz tutaj.

Szlak Tatarski

Obejmuje on zielony Szlak Tatarski Duży i niebieski Szlak Tatarski Mały. Wędrując nim napotkamy takie atrakcje jak Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce, centrum religijne polskich muzułmanów, meczet i mizar w Bohonikach, meczet i mizar w Kruszynianach, rezerwat Nietupa w Krynkach czy Tatarską Jurtę w Kruszynianach. Tatarów na Podlasiu jest coraz mniej, dlatego naprawdę warto poznać ich bogatą kulturę.
Informacje o szlaku znajdziesz tutaj.

Szlak kajakowy – rzeka Supraśl

Rzeka Supraśl swój początek bierze w bagnach na północ od wsi Topolany. Od bazy dzieli ją ok. 500 m. Otoczenie rzeki w większości jest łąkowo-leśne. Szlak jest niezbyt trudny, aczkolwiek rzeka silnie meandruje. Dla kajakarzy spływ Supraślą nie przedstawia większych kłopotów technicznych.
Szczegółowy opis szlaku znajdziesz tutaj.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (ok. 8 km)

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów, przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju. Szlak przebiega kilka kilometrów od naszej bazy.
Zaplanować wycieczkę możesz na stronie.

Atrakcje w Białymstoku (ok. 35 km)

W Białymstoku znajdziecie bardzo wiele ciekawych atrakcji, których aby nie przedłużać tekstu nie będziemy opisywać a jedynie podamy odnośniki, gdzie można znaleźć informacje:

Do naszej bazy najłatwiej dostać się autokarem lub samochodem, jednak jest kilka innych sposobów na dotarcie tutaj.

Pociąg
Pociągiem dojedziemy bez problemu do Białegostoku. Do oddalonych o 10 km Walił dojeżdża pociąg Regio. Na trasie Białystok – Załuki (6 km od Borek) kursuje również PKS.
Rozkłady jazdy można sprawdzić na stronach PKP oraz za pomocą portalu e-podróżnik.pl.

Rowerem
To ciekawa alternatywa dla harcerzy starszych i wędrowników. Pociągiem z rowerem można dojechać do Walił a stamtąd zaledwie 10 km dzieli nas od Borek. Można nim dojechać także bezpośrednio z Białegostoku (ok. 50 km). Część trasy przebiega Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania rowerów w późniejszym programie obozu.

Autokar
Przewoźnicy, z których usług korzystamy od wielu lat:

 • przewozy autokarowe Zdzisław Stypułkowski – tel. 603 360 485
 • przewozy autokarowe Wiesław Sokół – tel. 608 478 909

Oferta na biwaki i zielone szkoły

Zachęcamy do organizacji biwaków i zielonych szkół na bazie. W okresie wiosennym i jesiennym posiadamy 40 miejsc noclegowych w 2 domkach letniskowych. W czerwcu istnieje możliwość dostawienia dodatkowych namiotów harcerskich typu „dziesiątka” z podłogami i łóżkami polowymi – „kanadyjkami”.

Cena osobodnia ustalana jest indywidualnie z zainteresowanymi.

Oferta obejmuje:

 • zakwaterowanie w domkach na łóżkach piętrowych z materacem
 • dostęp do kuchni i stołówki
 • prysznice
 • toalety w kontenerach sanitarnych
 • korzystanie z infrastruktury programowej bazy (świetlica w budynku, wiata ogniskowa, altana, boisko)

Oferta obozowa 2019

Cena podstawowa osobodnia to 38 zł/osobę

Oferta bazy obejmuje:

 • zakwaterowanie w namiotach typu „dziesiątka” z podłogami
 • wyposażenie namiotów: kanadyjki, materace, koce, półki
 • dostęp do sprzętu PPOŻ i obozowego
 • wyżywienie – 4 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
 • obsługa pielęgniarki
 • obsługa kadry gospodarczej
 • bieżąca woda
 • prysznice (wyremontowane w 2017 r.)
 • toalety w kontenerach sanitarnych (nowe, z 2016 r.)
 • wydzielone 2 miejsca ogniskowe w tym jedno w kręgu z wiatami
 • korzystanie z infrastruktury bazy zgodnie z ustaleniami z obsługą bazy

Istnieje możliwość noclegu w domkach. Dostępne jest 25 miejsc noclegowych w jednym domku.

Grudzień 2018

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31