Kameralne i urocze miejsce na obóz na Suwalszczyźnie. Baza z niepowtarzalnym klimatem. Jedyna taka w północno-wschodniej Polsce. Las, woda, wzgórza i doliny a nieopodal największe w Polsce wiadukty kolejowe. Przyjedź i zakochaj się w Stańczykach!

Informacje ogólnePołożenieSzkic bazyTransportAtrakcjeGaleriaOferta na rok 2019Do pobrania

Baza harcerska w Stańczykach położona jest w wąwozie, kilkaset metrów od słynnych w całej Polsce wiaduktów kolejowych w Stańczykach. Od kilkudziesięciu lat przyjeżdżają tutaj harcerze, dzieci i młodzież z całej Polski.

Możecie przeżyć tutaj niesamowitą, harcerską przygodę, z dala od zgiełku miasta. Baza ma bardzo specyficzny, typowo obozowy, leśny klimat. Może przyjąć ok. 150 osób, dzięki czemu to idealne miejsce na obóz drużyny czy szczepu. Istnieje także możliwość zorganizowania tutaj obozu z własnym sprzętem i obsługą.

Harcerze zakwaterowani są w namiotach typu „dziesiątka” z podłogą, półką i składanymi łóżkami–kanadyjkami. Na terenie bazy znajduje się wiata ze stołówką i kuchnią, a obok prysznice i umywalki. Jest również klimatyczne miejsce na wieczorne ogniska, a w czasie upalnych dni można skorzystać z kąpieli w jeziorze położonym około 100 m od bazy.

Stańczyki to mała wieś w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie gołdapskim, gminie Dubeninki. Słynna jest w całej Polsce z powodu nieczynnych wiaduktów kolejowych linii Gołdap – Żytkiejmy. Od bazy dzieli je niecałe 1,3 km wędrówki, chociaż widać je stojąc przed bramą wjazdową. Ok. 100 metrów od bazy znajduje się jezioro Tobellus Duży, nad którym znajduje się nasze kąpielisko.

Gminę Dubeninki, w której znajduje się baza, tworzą malownicze pejzaże urozmaicone wzgórzami i dolinami, polami i łąkami. Krajobraz upiększają: jeziora czyste i rybne oraz liczne rozlewiska, będące siedzibą bobrów, a przede wszystkim kompleks Puszczy Rominckiej, który obejmuje prawie 1/3 obszaru gminy. Tuż obok bazy przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Obszar ten sprawia, że możemy połączyć przyjemność z wędrówek po pagórkowatym terenie, zajęcia w lesie i nad wodą. Znajduje się tutaj wiele szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych a w okolicy nie zabraknie także rzek do zorganizowania wspaniałych spływów.

Odległości z bazy do innych miejsc to:

 • ok. 38 km do Suwałk
 • ok. 27 km do Gołdapi
 • ok. 70 km do Augustowa
 • ok. 72 km do Ełku
 • ok. 76 km do Węgorzewa
 • ok. 140 km do Białegostoku
 • ok. 140 km do Druskiennik (Litwa)
 • ok. 140 km do Kowna (Litwa)
 • ok. 210 km do Wilna (Litwa)

(Aby powiększyć rysunek kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz grafikę w nowej karcie”)

Baza położona jest wzdłuż wąwozu skąd wynika w dużej mierze taka jej aranżacja jak na powyższym szkicu. Istnieje jednak możliwość ustalenia i innego zagospodarowania jej terenu oraz wydzielenia podobozów.

Na terenie bazy znajduje się murowany budynek kuchni połączony ze stalową halą pełniącą funkcję stołówki i świetlicy. Funkcję sanitarną zapewniają toalety typu Toi-Toi oraz prysznice mieszczące się po zewnętrznej stronie stołówki. Są także namioty sanitarne oraz umywalnie ze zlewami. Baza posiada kąpielisko zlokalizowane kilkaset metrów od bazy nad bardzo czystym jeziorem Tobellus Duży.

Namioty wyposażone są w drewniane podłogi, kanadyjki z materacami i kocami oraz szafki. Istnieje także możliwość przyjazdu na bazę z własnym sprzętem lub dostawienia swojego sprzętu (np. hali namiotowej). Wszystko jest kwestią ustaleń.

Do naszej bazy najłatwiej dostać się oczywiście autokarem lub samochodem, jednak jest kilka innych sposobów na dotarcie tutaj.

Pociąg
Pociągiem dojedziemy bez problemu do Suwałk, Ełku lub Giżycka. Stamtąd musimy się przesiąść w autokar. Na trasie Suwałki – Dubeninki kursuje również PKS. Dubeninki od bazy dzieli niecałe 5 km.
Rozkłady jazdy można sprawdzić na stronach PKP oraz za pomocą portalu e-podróżnik.pl.

Rowerem
To ciekawa alternatywa dla harcerzy starszych i wędrowników. Stańczyki i Suwałki dzieli ok. 40 km. Część trasy przebiega Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania rowerów w późniejszym programie obozu.

Autokar
Przewoźnicy, z których usług korzystamy od wielu lat:

 • Białystok
  – przewozy autokarowe Zdzisław Stypułkowski – tel. 603 360 485
  – przewozy autokarowe Wiesław Sokół – tel. 608 478 909
 • Suwałki/Stańczyki
  – P.P.H.U. „ELANT” M. Rynkiewicz, Przerośl – tel. 604 230 264

Wiadukty kolejowe linii Żytkiejmy – Gołdap (ok. 1,3 km)

Zwane są także potocznie mostami w Stańczykach lub bardziej poetycko Akweduktami Puszczy Rominckiej. Są to dwa wiadukty kolejowe wybudowane w latach 1912-1914- wiadukt północny i 1923-1926- wiadukt południowy.
Należą do najwyższych tego typu konstrukcji w Polsce. Posiadają 5-przęsłową konstrukcję, długości 180 m i wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka.
Jest bardzo wiele teorii dotyczącej przeznaczenia mostów, jednak najbardziej prawdopodobna z nich to przeznaczenie wojskowe. Granica wschodnia była bardzo blisko, a Niemcy dobrze pamiętali, że w czasie ostatniej I WŚ to właśnie kolej pozwalała na szybkie przerzucanie dużych jednostek wojskowych.
Istnieje także kilka teorii związanych z konstrukcją mostów. Widoczna belka drewniana na moście północnym wzbudziła wątpliwości co do zbrojenia betonowej konstrukcji. Jedni twierdzą, że z braków środków konstrukcja drewniana została zalana betonem. Inni zaś mówią, że to niemożliwe a widoczna belka jest kawałkiem rusztowania, które opadło w trakcie budowy i zostało zalane betonem.
Więcej możesz przeczytać tutaj.

Park krajobrazowy Puszczy Rominckiej (ok. 8-10 km)

W granicach Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej znajduje się sześć rezerwatów przyrody, a w jego otulinie jeden. Przy rezerwatach stoją tablice informacyjne opisujące przedmiot ochrony i wartości przyrodnicze danego obszaru. Tutejsze rezerwaty podlegają ochronie czynnej.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Suwalski Park Krajobrazowy (ok. 20 km)

Znajdują się tutaj m.in. : Głazowisko Bachanowo, Góra Cisowa oraz Dolina Czarnej Hańczy.
Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo jest to obszar w widłach rzeki Czarna Hańcza i jej dopływu pokryty dużą ilością głazów narzutowych. Jest to wyjątkowo unikatowy, naturalny krajobraz polodowcowy.
Góra Cisowa to wzniesienie o regularnym stożkowatym kształcie,  którą to nazwę ludowa legenda łączy z leżącym u jej stóp jeziorem Kopanym. Według tej legendy góra została usypana sztucznie, z ziemi wydobytej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się jezioro. Nazwa Góry Cisowej pochodzi prawdopodobnie od rosnącego kiedyś na jej szczycie potężnego cisa. Pod względem geologicznym, góra ta jest moreną czołową o regularnym kształcie (256 m n.p.m.).
Czarna Hańcza to największa rzeka Suwalszczyzny, która swój początek bierze w otulinie Parku, w okolicach wsi Okliny. Jako niewielki strumień wpada ona do jeziora Hańcza, które opuszcza w Bachanowie, jako bystry potok o dużym spadku, głośno szumiący pośród licznych głazów leżących w korycie rzeki. Na odcinku od Bachanowa do Turtula dolina rzeki jest wąska. Środkiem doliny ciągnie się, na trzykilometrowym odcinku, 13 wydłużonych pagórków. Jest to oz turtulski – najpiękniejszy przykład ozu w Polsce! Spływ kajakowy Czarną Hańczą to wspaniały pomysł na obozową przygodę.
Więcej atrakcji znajdziesz tutaj.

Wigierski Park Narodowy (ok. 45 km)

Siedziba Wigierskiego Parku Narodowego mieści się w miejscowości Krzywe. Jest to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego, zwartego kompleksu leśnego na Nizinie Środkowoeuropejskiej. Wody powierzchniowe znajdujące się na jego terenie decydują o charakterze krajobrazu i jego unikatowej wartości przyrodniczej. Pozostałością po zlodowaceniach są liczne jeziora o różnym kształcie, powierzchni i głębokości.
Park jest obszarem udostępnionym dla różnorodnych form turystyki. W tym celu wyznaczone i urządzone zostały szlaki piesze i rowerowe oraz wyznaczone jeziora i rzeki do uprawiania turystyki wodnej.
Atrakcje parku możesz znaleźć tutaj.

Klasztor Kamedułów w Wigrach (ok. 55 km)

Położony na malowniczym wzgórzu nad jeziorem Wigry. Okolice Wigier były ulubionym miejscem polowań polskich władców. Polowali tu m.in. Władysław Jagiełło i Zygmunt August. W 1667 r. król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami, okoliczne jeziora oraz duży kawał puszczy zakonowi kontemplacyjnemu kamedułów. Kameduli przybyli w roku następnym i założyli swoją siedzibę. Tuż u stóp klasztornego wzgórza jest przystań Żeglugi Mazurskiej.
Więcej o historii klasztoru przeczytasz tutaj.

Pałac w Dowspudzie (ok. 50 km)

Główną atrakcją turystyczną Dowspudy są ruiny neogotyckiego pałacu Paców, wybudowanego w latach 1820-1827 staraniem Ludwika Michała Paca, generała wojsk polskich i napoleońskich. Pałac w stylu angielskiego neogotyku został zaprojektowany przez włoskiego architekta Piotra Bosio.
Więcej informacji tutaj.

Aquapark w Suwałkach (ok. 40 km)

Jest to również jeden z najnowocześniejszych wodnych kompleksów rekreacyjno-sportowych w północno-wschodniej Polsce. Kompleks składa się z części rekreacyjnej i sportowej. A dodatkowo przygotowano kompleks łaźni i saunarium.
Oferta aquaparku znajduje się na stronie.

Aquapark w Druskiennikach (ok. 140 km)

Tropikalny upał sięgający 32 stopni, ogromne 9-metrowe palmy, błękitna woda w basenach, 22 łaźnie wykonane zgodnie z tradycjami różnorodnych krajów świata, egzotyczne masaże i zjeżdżalnie, to wszystko na powierzchni 30 000 m2.
Atrakcje i cennik znajdziesz tutaj.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów, przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju. Szlak przebiega tuż obok naszej bazy.
Zaplanować wycieczkę możesz na stronie.

Cena podstawowa osobodnia to 38 zł/osobę.

Oferta bazy obejmuje:

 • zakwaterowanie w namiotach typu „dziesiątka” z podłogami
 • wyposażenie namiotów: kanadyjki, materace, koce, półki
 • dostęp do sprzętu PPOŻ i obozowego
 • wyżywienie – 4 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
 • obsługa pielęgniarki oraz ratownika wodnego
 • obsługa kadry gospodarczej
 • bieżąca woda w umywalni
 • prysznice
 • wydzielone miejsce ogniskowe
 • korzystanie z wyznaczonego kąpieliska

Informacje o obozach organizowanych przez Hufiec ZHP Białystok pojawią się niebawem.